Poznaj najłatwiejsze sposoby na chrapanie!

przez | 13 września 2018

W dzisiejszych czasach chrapanie jest uznawane za dolegliwość dość częstą, ale nie szkodliwą. Czy faktycznie nie prowadzi do żadnych chorób?

Na czym polega?

Chrapanie swoje źródło ma w ujściach dróg oddechowych i jest problemem gardła, gdyż z powodu zwiotczenia mięśni nie przepuszcza ono powietrza tak jak powinno. Efektem trudno wydostającego powietrza jest wibracja języka, podniebienia miękkiego, migdałków, nagłośni oraz bocznych części gardła, skutkiem tego powstaje dźwięk, który swoją głośnością może być porównywalny do gry na trąbce. Popularne badania dowodzą, że chrapanie to również skutek przerośniętego migdała, dlatego też często taki osoby są poddawane wycięciu uporczywej części gardła. Takie działanie zapobiega chrapaniu i ułatwia mowę. Lekarz może też przepisać leki, aby ulżyć w uciążliwym, ale nieszkodliwym chrapaniu.

Przyczynami mogą być infekcje, zła budowa dróg oddechowych, niewłaściwa pozycja podczas spania, nadwaga i otyłość oraz środki nasenne, ponieważ powodują zwiotczenie mięśni gardła. Ponadto, aby zmniejszyć ryzyko chrapania podczas snu warto zadbać o prawidłową temperaturę pokoju, która powinna wynosić 18-21 stopni Celsjusza i świeże powietrze w tym pomieszczeniu. Dobrze będzie też dobrać odpowiednią poduszkę, najlepiej płaską, która zapewnia dobre ułożenie głowy wraz z kręgosłupem, anatomicznie umożliwiając regenerację.

bezdech i naturalny 1024x361

 

Skutki dla zdrowia

Uporczywe i długotrwałe chrapanie może spowodować niebezpieczną dla organizmu dolegliwość, którą jest bezdech. Trwa on zwykle 10-60 sekund i może spowodować znaczny uszczerbek na zdrowiu. Może dojść do zaburzenia układu krążenia, w tym chorób serca, nadciśnienia, arytmii i przyrostu prawej komory serca, zmian nieodwracalnych oraz ryzyka zawału. 16992

Czy istnieje antidotum na chrapanie?

  • Jeżeli przyczyna chrapania ma charakter anatomiczny, w tym przypadku może być to nieprawidłowa budowa podniebienia, przegrody nosowej, polipy, a także wspominane już – przerośnięte migdałki, za zgodą lekarza problem ten można zniwelować poprzez operację, która usunie przeszkodę i ułatwi oddychanie podczas snu.
  • Do najnowszych sposobów zalicza się również aparaty ortodontyczne, które zakłada się na usta, takie działanie zapobiega wpadaniu języka do krtani lub w przypadku bezdechu – maskę nakłada się na nos i usta, jest ona połączona tak, aby dostarczyć użytkownikowi ciągłe dostawy powietrza, które jest dystrybuowane pod ciśnieniem.
  • Powstały również preparaty, które utrudniają lub całkowicie likwidują uciążliwe dźwięki podczas snu. Godne uwagi mogą być tabletki na chrapanie, które w swoim składzie zawierają dobrze stężone ekstrakty roślinne. Dobrze znane są również plastry, naklejane na nos ułatwiają oddychanie i spokojną noc. Wybierają je osoby cierpiące na przekrwienie śluzówki nosa oraz rodzice.
  • Obecnie na rynku występują środki do płukania ust i gardła oraz bardzo praktyczny środek na chrapanie w aerozolu.

Chrapanie – naturalne sposoby

Oczywistym faktem jest niemożliwa likwidacja chrapania w krótkim czasie. Warto sięgnąć jednak po naturalne metody, które zapobiegną zawrotom, chociaż stosowanie ich będzie wymagało czasu.

  • Skutecznym sposobem jest zadbanie o aktywność fizyczną, która poprawia ukrwienie, napięcie mięśni, a także przyśpiesza metabolizm i spala tkankę tłuszczową. Wzmacnia także sen i minimalizuje bezsenność.
  • Częstą przyczyną chrapania są zmiany charakterystyczne dla palaczy, dlatego powinni porzucić swój nałóg na rzecz zdrowia i spokojnego snu. Substancje zawarte w papierosach to dym tytoniowy i nikotyna, które podrażniają układ oddechowy, co powoduje chrapanie, a także nowotwory.
  • Przed snem zaleca się również nie spożywać alkoholu, ponieważ powoduje zwiotczenie mięśni, w tym gardła i języka.
  • Dawnym domowym sposobem profilaktycznie była używana cebula. Pokrojona i podsypana solą niech zostanie położona obok naszej głowy, aby udrożnić drogi oddechowe.
  • Mieszanka sody oczyszczonej, wody i soli jest doskonałą inhalacją lub może być stosowana bezpośrednio do nosa, likwiduje zatkane zatoki, a także chrapanie.
  • W stacjonarnych aptekach i sklepach internetowych znajdziemy preparaty na chrapanie w formie kapsułek, które zawierają miętę, melisę, eukaliptus, gorzknik kanadyjski, prawoślaz lekarski oraz tymianek. cb9b9c9842eea4b861c75d754656

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*