Poznaj dietę Kopenhaską

przez | 12 stycznia 2015

Dieta Kopenhaska jest bardzo popularna. Dlaczego tak się dzieje? Na czym polega? W tym miejscu postaramy się przyjrzeć bliżej odpowiedziom na te podstawowe pytania.

Co można, a czego nie?

 

Na pewno jest to niskowęglowodanowa dieta. Nazwa jej wzięła się od nazwiska polskiego doktora, który ją propagował. To typ wysokotłuszczowej diety, charakterystyczne dla niej jest także naprawdę niskie spożycie. Jakie produkty powinno się jeść w jej ramach przede wszystkim? Tłuste produkty zwierzęce typu żółtka jaj, tłuste mięsa czy śmietana i ser. Jednak by dieta była bardziej wartościowa do powyższych składników dodaje się warzywa, ale te z grupy niskocukrowej jak np. ogórki. Nie ma tu miejsca na słodkie owoce, jedynie te typu jagodowego można jeść w ramach tej diety, ale tylko i wyłącznie w ograniczonych ilościach. Cukier, słodycze, pieczywo, ciasta czy produkty pochodzenia roślinnego – to tylko kilka przykładów produktów, które są na liście rzeczy zakazanych w tej diecie.

 

Spadek masy ciała w tej diecie odbywa się poprzez blokowanie wytwarzania trójglicerydów w wątrobie. To niejako przymusza organizm do spalania rezerw tłuszczu, co w efekcie skutkuje właśnie pozbyciem się zbędnych kilogramów. Jest jednak też zła strona tej diety – większe ryzyko zachorowania na miażdżycę i hipercholesterolemię. Warto więc poważnie rozważyć wszystkie za i przeciw przed wprowadzeniem jej na stałe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*