Ashwagandha – najpopularniejszy suplement wszech czasów?

przez | 12 września 2018

Pochodzenie

th 1 2

Znana również, jako witania ospała, witania somnifera lub indyjski żeń-szeń stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń. Dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu i skuteczności zyskała przychylność wielu jej użytkowników. Obecnie jest hodowana w wielu krajach azjatyckich i nie tylko. Swoją nazwę zawdzięcza zapachowi, który w Indiach jest kojarzony z zapachem konia. Za źródło witamin i minerałów uważa się właściwie korzeń, czyli indyjski żeń-szeń. Witania somnifera jest źródłem wielu minerałów i mikroelementów, dlatego stała się taka popularna w ostatnim czasie. Dzięki temu ma ona przede wszystkim działania: antystresowe, przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne.

Zastosowanie

Ashwagandha ma szereg prozdrowotnych właściwości:

 • Wspomaga układ krwionośny, obniża ciśnienie, poprawia ciśnienie, przyśpiesza przemianę materii, a tym samym ma działanie odchudzające.
 • Doskonale pielęgnuje układ nerwowy, dlatego też jest stosowana w profilaktyce chorób serca. Jest przede wszystkim znana jako naturalny lek na stres, który nie ma żadnych skutków ubocznych jego stosowania. Świetnie wycisza, likwiduje napięcia, lęki, łagodzi objawy nerwicy, leczy bezsenność, a także wzmacnia sen. Stosuje się go nierzadko jako pomoc w zaburzeniach psychicznych, odżywiania czy depresji. Dlatego jest to najlepszy suplement pod tym względem i godny uwagi w pielęgnacji nie tylko ciała, ale i umysłu.
 • Chroni układ oddechowy, jednocześnie dba o funkcjonowanie wątroby, serca, trzustki oraz nerek.
 • Pozytywnie wpływa na układ hormonalny u kobiet, pobudza czynność tarczycy, tym samym pobudzając działa układu rozrodczego. Reguluje cykle miesiączkowe u pań, dlatego jest to preparat dla tych, które potrzebują usprawnić hormony przez skutek np. Zbyt restrykcyjnej diety, która mogła doprowadzić do zaburzenia płodności.
 • Jest świetnie znana jako lek na potencję dla mężczyzn, ponieważ usprawnia energię seksualną czy siłę witalną. W przypadku kobiet ma ono podobne działanie, a dodatkowo poprawia układ hormonalny organizmu. Skutkiem czego jest poprawa płodności obu płci oraz libido, dlatego też może być polecana w zapobieganiu i leczeniu niepłodności par starających się o dziecko.
 • Dzięki obecnym, w niej antyoksydantom, czyli przeciwutleniaczom, może być stosowania w profilaktyce nowotworu. Zwalczają one wolne rodniki, które są odpowiedzialne za powstawanie guza, mutacji, uszkodzeń oraz starzenia się komórek w naszym ciele. Z tego powodu dodawany jest też do wielu kremów na zmarszczki i leków przeciwstarzeniowych, które mają za zadanie spowalniać oznaki starości. Przedłużają więc one młodość i zdrowie.
 • Komu jest polecana?th 7

 • Polecana jest przede wszystkim zawodowym sportowcom, ludziom aktywnym fizycznie, niekiedy będących narażonych na uszkodzenia mięśni i kontuzje. Indyjski żeń-szeń pielęgnuje je i wspomaga regenerację po nawet najcięższym treningu. Dodatkowo wspomaga rozwój psychoruchowy i czas reakcji na różne bodźce świata zewnętrznego oraz zwiększa wydolność całego organizmu.
 • Należy do cenionego grona adaptogenów, czyli substancji mających wielki wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a nie mających żadnych skutków ubocznych. To drugie jest szczególnie ważne dlatego, że w dzisiejszych czasach większość suplementów diety jest niewiadomego pochodzenia, a ashwagandha jest naturalnym suplementem diety, dlatego stosując ją mamy pewność, iż nie wprowadzi ona nieznanych i nieprawidłowych działań niepożądanych.
 • Ma on również bardzo efektywne działanie antyoksydacyjne, czyli oczyszczające nasz organizm z wszelkich toksyn.
 • Występuje również jako popularny dodatek do produktów przeznaczonych do leczenia zaburzeń. Dzięki temu składowi wycisza wszelkie lęki i łagodzi objawy depresji, bulimii, anoreksji czy schizofrenii.
 • Jest polecana osobom z zaburzeniami metabolicznymi oraz cierpiących na niedoczynność tarczycy czy chorobę Hashimoto, regenerując układ hormonalny oraz zmniejszając dolegliwości z nimi związane.
 • Wielkie znaczenie ma również dla osób, które zmagają się z chorobą Aizheimera. Najnowsze badania dowodzą, że stosowanie jej opóźnia rozwój degeneracyjny organizmu, tym samym hamując jej rozwój.

 

Substancje aktywne

Istotnym faktem jest, że witania somnifera jako suplement diety działa kompleksowo, ze względu na swój unikalny skład:

 • Antyoksydanty – czyli przeciwutleniacze, mające działanie przeciwstarzeniowe.
 • Gilkowitanoidy – pobudzają procesy zapamiętywania i kojarzenia, dlatego dobrze sprawdzą się u osób z amnezją. Należą do grupy witanoidów, czyli substancji likwidujących możliwość powstania guza, bez narażania zdrowych komórek organizmu.
 • Zmniejsza i leczy neutropenię, czyli przeciwieństwo białaczki. W przypadku tej choroby liczba krwinek białych jest za mała, dlatego też ma bardzo negatywny wpływ na funkcje obronne organizmu.
 • Zapobiega również chorobie zwyrodnieniowej stawów i owrzodzeniu żołądka.
 • Fitosterole – substancje pochodzenia roślinnego, niezwykle cennego dla naszego organizmu, odpowiadające za jego prawidłowe funkcjonowanie.
 • Alkaloidy
 • Fenylokwasy
 • Kumaryny – jej większa ilość może hamować podział komórek, a to działanie jest bardzo pożądane w przypadku niektórych chorób autoimmunologicznych.
 • Żelazo – co ma trafny wpływ w procesie odchudzania na przepływ hemoglobiny oraz erytrocytów.

Withania somnifera

Jak stosować Ashwagandhę?

W Polsce możemy dostać go jako suplement diety w postaci proszku, tabletek oraz ekstraktu. Najwygodniejszą opcją jest stosowanie tabletek, jednak należy na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ różnica w stężeniu i zalecanemu dawkowaniu jest zależna od producenta.

W formie proszku jest dostępny w cenie ok. 20 zł za 100 g sproszkowanego korzenia. W takim przypadku powinno ją się stosować ok. 7 g dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*